ויראלי ברשתצפה בהכל

כיצד לקנות מסך מחשב גיימינג: המדריך המלא לשנת 2022

מסך המחשב שלנו הוא אחד המוצרים הקריטיים ביותר ללא תצוגה מתאימה, כל מה שתעשו במחשב שלכם ייראה חסר חיים וצבע, בין אם תרצו לשחק במשחקי מחשב, לצפות או לערוך של תמונות וסרטוני וידאו או אפילו סתם גלישה באינטרנט.

אבל אילו תכונות ומפרטים חשובים ביותר לאופן השימוש שלך במסך?
למשל, האם אתה מעוניין לקבל 4K, 1440p, 1080p או אולי רק רזולוציית HD רגילה – ומה ההבדל בינהם בכלל? כמה חשובים זמני הרענון של המסך וזמני התגובה שלו? האם פרמטרים כמו מסך נטול הבהוב, מצב אור כחול נמוך, G-Sync ו-FreeSync חיוניים? ואיך סדר העדיפויות שלך צריך להיקבע אם המטרה שלך היא מסך עבור משחקי מחשב אל מול יישומים מקצועיים אל מול שימוש כללי?

טיפים לקניית המסך הטוב ביותר עבור המטרה שלך

 • קבע מהו השימוש העיקרי שהולך להיעשות במסך המחשב שלך: משחקי מחשב, שימוש מקצועי או כללי. גיימרים צריכים לתת עדיפות לקצבי רענון מהירים וזמני תגובה נמוכים, אנשי מקצוע לעומת זאת לתת עדיפות לדיוק הצבעים ולמשתמשים בשימוש כללי יש צרכים פחות ספציפיים, אך לרוב יבחרו בצג עם פאנל VA בעל ניגודיות גבוהה יותר. 
 • רזולוציה גבוהה יותר,תמונה טובה יותר.  הרזולוציה של מסך המחשב אומרת לך כמה פיקסלים יש למסך בפורמט רוחב x גובה.1920X 1080 (הידוע גם בתור 1080p, Full HD (FHD) ו-HD) הוא המינימום שהמשתמש צריף. אבל אם תרצו לקבל תמונות חדות יותר בחרו באיכות QHD ואם תרצו אפילו חדות יותר בחרו באיכות 4K. 
 • הגודל כן קובע לצפיפותם של הפיקסלים יש השפעה גדולה למדיי על איכות מסך המחשב, צפיפות הפיקסלים המוצלחת היא 109 פיקסלים לאינץ' (ppi). למסך מחשב גדול יותר תהיה צפיפות פיקסלים נמוכה ברגע שמדובר ברזולוציה נמוכה יותר. לצפייה ממרחקים של נניח שולחן עבודה, 32 אינץ' הוא די "גדול". לא קשה למצוא מסך מחשב גיימינג בגודל של 32 אינץ' או שימוש כללי ברזולוציית 4K במחיר דיי טוב.
 • קצב הרענון: מהיר יותר, טוב יותר  קצב הרענון מציג למשתמש את מספר הפעמים שמסך המחשב מתעדכן במידע חדש לשנייה ונמדד בהרץ (hertz-Hz).
  קצבר רענון מהיר יותר = תמונות טובות יותר, חלקות יותר . קצב הרענון חשוב מאוד במיוחד בעבור גיימרים, שיעדיפו מסך מחשב עם לפחות 75 הרץ (רוב מסכי הגיימינג המיועדים למשחקים מציעים לא פחות מ120 הרץ), וכמובן שכל זה בשילוב עם זמן התגובה הנמוך ביותר שתוכלו למצוא. אם מטרת השימוש של מסך המחשב שלכם היא לא למשחקי מחשב, קצב רענון של 60 הרץ אמור להספיק לכם בהחלט.
 • זמני תגובה: עדיפות לזמן תגובה קצר יותר, אבל זה לא בעדיפות העליונה אלא אם כן אתם גיימרים.  זמן התגובה מציג למשתמש כמה זמן לוקח למסך המחשב לשנות פיקסלים בודדים משחור ללבן או אם זמן התגובה שלו GTG, מגוון אפור אחד לאחר. זמני תגובה ארוכים יותר יכולים לגרום לטשטוש תנועה בזמן משחקים או במהלך צפייה בסרטונים בקצב מהיר. עבור מסכי גיימינג, זמן התגובה הגבוה ביותר שתוכלו למצוא הוא ככל הנראה 5ms, בזמן שלמסכי הגיימינג המהירים ביותר יכול להיות זמן תגובה של 0.5ms.
 • טכנולוגיית הפאנל: איכות תמונה, TN < IPS < VA.  מסכי מחשב TN הם המהירים ביותר אך גם הזולים ביותר בשוק, וזאת מפני שיש להם איכות תמונה ירודה יותר בעת צפייה מזווית צדדית. למסכי מחשב IPS קיימים זמני תגובה מעט מהירים יותר והם מציגים צבעים טוב יותר מלוחות VA, אך למסכי מחשב VA יש את הניגודיות הטובה ביותר מבין כל שלושת סוגי הפאנלים. 
 • תשקלו לקנות מסך מחשב מעוקל. מסכי מחשב מעוקלים מטרתם להפוך את החוויה שלך לסוחפת יותר ולתת למשתמש שדה ראייה רחב יותר ובנוסף לכך הם גם פחות מאמצים את העיניים. אך יחד עם זאת, הם עשויים לסנוור בעת צפייה מזוויות מסוימות.
  מסכים מעוקלים מוצלחים בדרך כלל יהיו רחבים במיוחד ולפחות בגודל של כ30 אינץ',ובשל כך יקרים יותר.

במידה ותחליטו כן ללכת על  מסך מחשב מעוקל, תצטרכו ללמוד את מפרט מידת הכפיפה. למידת כפיפה 1800R יש רדיוס מעוקל של 1800 מ"מ ומרחק צפייה מקסימלי מוצע של 1.8 מטר – וכן הלאה. ככל שמידת הכפיפה תהיה נמוכה יותר (נמוכה עד 1000R), כך התצוגה תהיה מעוקלת יותר.

בחירת כרטיס המסך המתאים ביותר
ככל שתבחרו מסך מחשב עם יותר פיקסלים, כך הכרטיס הגרפי שלכם צריך יותר כוח עיבוד על מנת שיוכל לשנות את הפיקסלים האלה בזמן. תמונות על מסכי 4K נראות מדהימות, אבל אם המחשב שלך לא חזק מספיק כדי "לסחוב"  8.3 מיליון פיקסלים לפריים אחד, החוויה שלך תפגע והרזולוציה הזו למעשה תהפוך למכשול, במיוחד אם אתה גיימר .

הדבר השני שיכול להוות בעיה לקבל את מלוא החוויה ממסך המחשב ברזולוציה גבוהה הוא יכולות קנה המידה של מערכת ההפעלה שלך. מערכת ההפעלה של Windows היא הטובה ביותר בצפיפות פיקסלים של 90-110ppi. אם למסך המחשב שלך יש צפיפות פיקסלים הרבה יותר גדולה מזה, אובייקטים וטקסטים למינהם יוצגו בגודל קטן מאוד ואף עשויים להיות בלתי אפשריים לקריאה.

מסכי מחשב גיימינג: אילו פרמטרים חשובים ?

גיימרים תחרותיים צריכים לשים את המהירות במקום הראשון, המחייבת קצבי רענון גבוהים (144 הרץ או יותר), כמו כן גם את זמן התגובה ופיגור הקלט הנמוכים ביותר שקיימים. זה כנראה יגביל אותך לקניית מסך מחשב בגודל של כ25 או 27 אינץ', ואולי גם עם צפיפות פיקסלים נמוכה יותר וללא צבע מורחב או איכות HDR.

אבל אם אתה גיימר שמשחק רק פעם ב… סביר להניח שלא תבחין בהבדל בין 60 פריימים לשנייה או 144 פריימים לשנייה. גיימרים מהסוג הזה לגמריי יכולים להסתפק ב-75 הרץ או אפילו 60 הרץ ולבחור באיכות תמונה טוב יותר, צפיפות פיקסלים ומסך בגודל של כ30 אינץ' או יותר. אם התקציב שלך הקנייה שלך מאפשר, זה יכול גם לכלול צבע רווי יותר או אפילו איכות HDR.

קצב הרענון וזמן התגובה האידיאלים של מסך מחשב גיימינג 

באופן אידיאלי, כל גיימר יעדיף מסך מחשב עם לפחות 75 הרץ, בשילוב עם זמן התגובה הנמוך ביותר שניתן למצוא.  קצב הרענון חשוב למדיי בעבור גיימרים, ולכן לרוב מסכי המחשב למטרת גיימינג יהיה קצב רענון של לפחות 120 הרץ, כיום קצב הרענון יכול להגיע גם עד כ360 הרץ, וכמובן זמן תגובה מקסימלי של 5ms.

עם זאת, ישנם כמה מסכי מחשב גיימינג ראויים לא פחות של 60 הרץ, ורבים מהם מגיעים באיכות 4K ומוגבלים ל-60 הרץ. אם לכן אם תחליטו לבחור בתצוגה של 60 הרץ ומתכננים להשתמש במסף המחשב למטרת גיימינג , G-Sync או FreeSync הם מצרך חובה.

מה עדיף  G-Sync או FreeSync? 

למסכי מחשב גיימינג יש בדרך כלל Nvidia G-Sync (למחשבים עם כרטיסי מסך של Nvidia) או AMD FreeSync (למחשבים המשתמשים בכרטיסי מסך של AMD).
שתי התכונות מפחיתות תקיעות במסך מחשב וכדומה ולכן גם המחיר עשוי להיות גבוה יותר למרות שבדרך כלל תוכלו לראות  שמסכי G-Sync בדרך כלל עולים יותר מאלו של FreeSync.

אם בתקציב שלך יש מקום רק לכרטיס גרפי במהירות נמוכה עד בינונית, סביר להניח שתרצה לקנות מסך  עם G-Sync או FreeSync שעובד בקצב רענון מינימלי נמוך.

האם אני צריך אוברדרייב או הפחתת טשטוש תנועה
Overdrive ותכונות להפחתת טשטוש תנועה זמינים במסכי מחשב גיימינג רבים.
טשטוש תנועה הוא
שביל מטושטש שאובייקט נע עלול ליצור על מסך המחשב לפעמים. זה בדרך כלל נגרם על ידי מעבר פיקסלים לא אחיד מספיק, או כשלוקח לפיקסל של מסך מחשב יותר זמן לשנות מצבע א' לצבע ב' מאשר מצבע ב' לצבע א'.

Overdrive מפחית טשטושי תנועה על ידי הגברת קצב המעבר של הפיקסלים באמצעות מתח גבוה יותר. כאשר זה נעשה באופן הנכון , הפיקסל מצליח להגיע לרמה הזו במהירות, ואז משתנה לפריים הבא לפני שהמתח הופך גבוה מדי.

לסיכום ,
זה לא ממש חשוב איזה מחשב יש ברשותכם, לבחירת המסך שלכם יש השפעה רבה על כל מה שתעשו. מה
שהופך את קניית המסך החדש להשקעה ראויה ולכזו שתועיל לכם באופן מיידי, במיוחד אם אתם משחקים במשחקי מחשב אם תדעו לבחור אותו נכון ולהתאים אותו לצרכים המדוייקים שלכם וכך תוכלו להיות בטוחים שלא תבזבזו כסף מיותר על מסך מחשב שאין לכם שום צורך בו.

אולי יעניין אתכם גם –
15 סרטים מומלצים 2022 שאסור לכם לפספס
מכירות באינטרנט מהבית – בואו ללמוד איך לפתוח חנות אינטרנטית באטסי

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button