פוליטיקהצפה בהכל

מחיר מטרה – הנחות עד 300 אלף ש"ח בתכנית שאושרה של השר אלקין

תוכנית מטרה של שר הבינוי והשיכון אושרה היום (חמישי 9.9.21) במועצת מקרקעי ישראל, המועצה תחל לשווק דירות עם הנחות של 20% מסכום הדירה עד גובה ההנחה המרבי של 300 אלף ש"ח. ההחלטה אושרה פה אחד ותצא לדרך כאשר 60% מכלל המכרזי השיווק של המדינה יוקצו לדיור בר השגה באזורים המבוקשים ו-65% בפריפריה.

ערים ברחבי הארץ שבממוצע מ"ר דירתי עולה 20 אלף שח ללא מע"מ ומושבים שמוגדרים 4 ומטה במדד הכלכלי ישווקו במסלול דיור במחיר מטרה. התכנית לא תתקיים באזורים בהם מחיר למ"ר יעלה על 20 אלף ש"ח.
הקרקע המיועדת לבנייה רוויה יוצאת לשוק ותתחיל להיות משווקת לבניה ורוויה ויזמים רבים הולכים להתחרות על הזכות לבנות עליה. התחרות תתבצע באופן הבא:
על פי מועצת רשות מקרקעי ישראל –
  • המחיר הסופי לדירה יקבע באופן סופי על פי שמאות מקרקעין ויצוין במסמכי המכרז. לאחר קביעת המחיר הקונה יקבל הנחה של עד 300 אלף ש"ח או 20%. ההנחה בסך 300 אלף ש"ח צמודה למדד לכן תתעדכן בהתאם בתוספת 1%.
  • לקרקע לא תהייה מחיר מינימום והקבלנים שייגשו למכרז יתחרו על המחיר. הקבלנים יתחייבו למכור את הדירות עבור מחיר מטרה (20% הנחה או עד 300 אלף ש"ח)
  • מכרזי השיווק במסגרת תוכנית מחיר מטרה – לא תהייה מכסה שנתית ויהיו על כלל מכרזי הקרקע. באזורי בקישור הזכאות תעמוד על 60% מכלל הדירות. באזורים זולים יותר שעל פי הערכת שמאי יהיו נמוכות מ-100,000 ש"ח, אזורי עדיפות לאומית, יישובי מיעוטים אחוזי הזכאות יעמדו על 60%.
  • בנוסף הוחלט לקדם צעד חברתי נוסף שאושר היום, על פי ההחלטה לכל 30 דירות תינתן עדיפות לנכה רתוק אחד. לדוגמא נכה בעל מעל 75 אחוזי נחות רפואית מגיל 21 ומעלה יוכל להנפיק תעודת זכאות.
  • הקצאות לבני המקום יעמדו על 25% בכל הארץ במקומות מסוימים האחוזים יגדלו ועמדו על 35% באזורי עדיפות לאומית ב' ו-50% באזורי עדיפות לאומית א', כמו כן ביישובי מיעוטים של עד 30,000 תושבים יוקצו 50% לבני המקום. הנהלת רמ"י תוכל לעלות את האחוזים הללו לעד 75% לפי שיקולם. באזור הצפון אחוזי בני המקום אף יגדלו יותר ועמדו על 75% באופן קבוע. האחוזים הכי גבוהים יהיו ביישובים בעלי פחות מ10,000 תושבים ויוכלו לקבל עד 100% להקצאת הדירות לבני המקום.
יעניין אתכם גם – 

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button