בארץצפה בהכל

עמר בר לב בתגובה להתפרצויות בחברה הערבית בזמן מבצע "שומר חומות"

השר עומר בר לב דיבר בכנס נגד טרור והתייחס לאירועים הבטחונים החל מההתפרעויות ב"שומר חומות" ועד לבריחת האסירים והירי בשישי לעבר ביתו של הניצב

השר לביטחון פנים, עמר בר לב דיבר בכנס של המכון למדיניות נגד טרור והתייחס להתפרעויות בחברה הערבית בזמן מבצע "שומר חומות" הכנס נערך באוניברסיטת רייכמן ביום ראשון. לדבריו של בר לב בייחס לאירועים הקשים: "משטרת ישראל פעלה נכון על אף הביקורת. ההתפרצות האוכלוסייה הערבית ב'שומר חומות' הפתיעה מאוד את מדינת ישראל, לא היינו מוכנים לזה".

בר לב ערך השוואה בין אירועי האלימות משנים קודמות לאירועים אותם חווינו במבצע האחרון: "בהסתכלות בהשוואה לשנת 2000, משטרת ישראל הצליחה להשתלט על הדברים בצורה סבירה, אבל אין זה אומר שאין גחלים רוחשות מתחת לפני השטח כיום אשר יכולים לפגוע באופן קשה במרקם הישראלי העדין" עוד הוסיף: "מדובר באירועים שמעורבים בהם משפחות פשע והן בעלי השלכות לאומניות מאוד קשות, שעצם קיומם פוגעת בעצם הממלכתיות של מדינת ישראל".

בר לב שם דגש על עניין משמועתי שהתעורר עם ובעקבות ההתפרעויות: "הדבר הנוסף שנחשף בשומר החומות הוא משבר האמון הקיים כיום, בצדק, בין אזרחי ישראל הערבים למוסדות המדינה. משבר אמון שצמח כתוצאה מהתעלמות מצוקות המגזר הערבי לאורך שנים. ההנחה היא כי כל עוד הפערים האלה קיימים בין אזרחי ישראל היהודיים לערבים אי השוויון והתסכול השורר בקרב האוכלוסייה הערבית בישראל תמשך".

בנוסף להתייחסותו להתפרעויות ולמקרי האלימות בזמן המבצע הצבאי, בר לב התייחס גם לאירוע הביטחוני האחרון של בריחת האסירים מכלא גלבוע בראש השנה: "המשרד לביטחון פנים מתמודד כיום עם אירוע שהחל במחדל בית הסוהר גלבוע שממנו הצליחו שישה מחבלים להימלט ולשמחתנו בעבודה משותפת הצלחנו לתפוס ארבעה מתוכם. המרדף אחר הנותרים ימשך מבחינתנו ימים ואף שבועות עד שנשים את ידינו עליהם".

הוא המשיך להתייחס לנושא בצורה חמורה ואמר: "בעקבות המחדל הקמתי וועדת בדיקה ממשלתית שסמכויותיה יהיו רחבות, ובימים הקרובים נאייש את הוועדה ונעביר אותה לאישור הממשלה. אנחנו נרד לעומק הקורה ונבדוק מה הביא להיווצרותו של האירוע הזה. כמו כן, נבחן את שירות השב"ס לעומק. בגלל האירוע הזה נוכל להקפיץ את השב"ס למדרגה גבוהה יותר".

מהבנה של חומרת המקרה הוא המשיך ודיבר על כוונה לשקיפות מלאה מול האזרחים שכל הנוגע לוועדות החקירה של האירוע: "הדבר ייעשה ללא שום מגבלה, בכוונתנו כי כל המידע וכל המסקנות של הוועדה יהיו שקופות לציבור. וועדה כזו לא נמשכת שבוע או שלושה, אולם אין בכוונתי למשוך אותה חודשים רבים כיוון שיש להפיק לקחים מיידים מהאירוע הזה, לבנות לקחי עומק ולסיים את האירוע הזה בצורה מהירה". תוך ההסבר עלה עי השר ניהל שיחה עם השר לבטחון פנים, געדון סער, בנוגע להרחבת סמכויות ועדת הבדיקה למעמד ועדת חקירה בנושא הימלטות האסירים. הייתה הסכמה עקרונית לאחר התייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה. 

לבסוף דיבר בר לב גם על הירי שהתרחש ביום שישי לעבר ביתו של הניצב ג'מאל חכרוש: "אם עד כה היה ברור שמתקיימת מלחמה מאחורי הקלעים בין משפחות הפשע לבין ישראל, הירי המכוון על ביתו של הניצב הוא הכרזת המלחמה הציבורית על המשטרה אבל למעשה על המדינה כולה וכן על המשילות הישראלית".

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button