פוליטיקהצפה בהכל

לאחר 20 שנה: פורסמו מסמכים מהחקירה הרשמית של אסון התאומים

לפני 20 שנה העולם חווה את אחד האסונות היותר קשים שהיו פה, אסון התאומים. מאז האירוע נחקר ובערב ה9.11 השנה פרסם הFBI מסמכים רשמיים מהחקירה.

כזכור לכולנו, ביום שבת האחרון ה11.9 ציינו בארצות הברית 20 שנה מאז אותו אסון נוראי שהרעיד את כל העולם – אסון התאומים.

בלילה של ה 11.9.2021 בפעם הראשונה מאז האסון פרסם ה-FBI מסמכים ראשונים מהחקירה הרשמית של אסון התאומים, מסמכים שעד לאותו רגע הוגדרו כחסויים. המסמכים מהחקירה פורסמו לציבור הרחב בהנחית נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן והעלו תמונה מדאיגה כנגד ממשלת סעודיה. אותם מסמכים שפורסמו יוצרים חשד חזק כי החוטפים שהתנגשו והפילו את המגדלים נתמכו בעקיפין על ידי ממשלת סעודיה וקיבלו סויע על ידי סוכן ביון שלהם בארצות הברית.

המסמכים הינם מסמכים מסווגים של הFBI מחקירה משנת 2016, המסמכים מפרטים על חקירה רשמית שהתנהלה בנושא של חשד לתמיכה לוגיסטית מצדו של גורם קונסולרי סעודי ומי שנחשד להיות סוכן ביון סעודי. על פי המידע העולה ממסמכים אלו לפחות שנים מהחוטפים קיבלו תמיכה מסוג זה.

המסמכים מפרטים במדויק על החקירה: בדיקת קשרים וחקירת עדויות שונות שהובילו כולם בסופו של דבר לחשד כי סטודנט בשם עומאר אל-ביומי שנמצא כי היה בלוס אנג'לס באותו הזמן, היה בעצם סוכן ביון מטעם הממשלה הסעודית. מהמידע שעולה מן החקירה ניתן להבין כי עומאר היה מעורב עד מאוד בהתנהלות סביב האירוע. הוא סייע לחוטפים וסיפק להם הסעות, תחבורה, לינה ומימון בצורה משמעותית עבור לפחות שניים מהחוטפים שהשתתפו בפיגוע.

ביום רביעי נמסרה הודעה משגרירות סעודיה ששוכנת בוושינגטון כי הם שמחים על פרסום מסכמכי החקירה, אך במקביל טענו לציין: "כל טענה שערב הסעודית מעורבת באירועי 11 בספטמבר היא שגויה לחלוטין".

במהלך יום השבת נערכו בכל רחבי ארצות הברית טקסי זיכרון רבים לציון 20 שנה לאסון מגדלי התאומים ולזיכרון ההרוגים. ג'ו ביידן, נשיא ארצות הברית השתתף כמובן בטקסים בנערכו במוקדי המתקפה הקשה ולאורך כל אותו היום הוקרא שמותיהם של כל 2,983 ההרוגים מהאסון.

נשיא ארצות הברית לשעבר ג'ורג' וו. בוש, שהיה הנשיא המכהן בארצות הברית בזמן פיגועי 11 בספטמבר, השתתף ונאם בטקס הזיכרון לקורבנות טיסה 93 בפנסילבניה, ומבניין הפנגטון, עליו התרסקה טיסת אמריקן איירלינס מספר 77 הורד דגל ארצות הברית ובכל המדינה צוין יום אבל וזיכרון לאומי. 

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button